اقتصاد

اقتصاد دانایی برای توانایی  چشم‌انداز موسسه تحصیلات عالی خصوصی تاج: موسسه تحصیلات عالی خصوصی تاج در پی آن است تا سیستم معیاری تحصیلی با استاندردهای ملی قبول شده، مجهز به تکنالوژی مدرن، مدیریت عالی متناسب به نیازمندی‌های جامعه و بهبود رفاه عامه را ایجاد نماید.

چشم‌انداز دانشکده اقتصاد: دانشکده اقتصاد موسسه تحصیلات عالی خصوصی تاج با اهمیت دادن به آموزش و تحقیق همزمان به دنبال پرورش دانشجویانی مبتکر، متفکر و دارای حس مسوولیت‌پذیری است که بتوانند برای کار در بخش‌های اقتصادی و مدیریتی جامعه آماده باشند.

از طرف دیگر دانشکده اقتصاد موسسه تحصیلات عالی خصوصی تاج تلاش می‌کند تا در میان دانشکده‌های اقتصاد کشور جایگاه ویژه خود را در تحقیق و توسعه بخش‌های مدیریتی و اقتصاد ایجاد کند.

 بیانیه ماموریت (Mission)

ماموریت موسسه: موسسه تحصیلات عالی خصوصی تاج منحیث یک نهاد تحصیلی شناخته شده علمی در حال حاضر مصروف فراهم‌سازی زمینه تحصیل با کیفیت به جامعه از طریق تدریس، تحقیق و عرضه خدمات و تربیه کادرهای متعهد، مسوولیت‌پذیر و وطن‌دوست در جهت نگهداشت ارزش‌های تاریخی، اجتماعی و اقتصادی در کشور است.

ماموریت دانشکده: رسالت دانشکده اقتصاد موسسه تحصیلات عالی خصوصی تاج به عنوان بخشی از بدنه یک نهاد آموزش عالی، پرورش دانش‌آموختگانی است که با داشتن تعهد اخلاقی و رعایت ارزش‌های انسانی و با استفاده از توانایی‌های علمی بتوانند در بخش‌های مختلف تخصصی اقتصاد، حسابداری و مدیریت نقشی مهم در کشور ایفا کنند.

دانشکده اقتصاد ماموریت خویش را به وسیله جذب دانشجویان با کیفیت، به روز رسانی منابع آموزشی، استخدام استادان بادانش و افزایش تجربه و ارتقاء این استادان و همچنین ایجاد یک فضای مناسب برای انتقال دانش به دانشجویان و کسب تجربه متناسب با نیازهای بازار کار، انجام خواهد داد. 

 معرفی و تاریخچه دانشکده اقتصاد

بسیاری از تلاش‌ها و فعالیت­های انسان به خاطر فراهم ساختن زندگی بهتر برای خود و خانواده، و زمینه‌سازی به منظور پیشرفت جامعه‌اش است. انسان‌ها به دنبال آن هستند تا مشکلات زندگی را به حداقل برسانند. برای رسیدن به چنین شرایطی باید از دانش اقتصاد بهره‌مند باشیم.

افراد به علت عدم توانایی مالی، همواره خود را از اجتماع دور نگه داشته تا مورد کم توجهی دیگران قرار نگیرند، به همین دلیل زمانی که این فاصله به نهایت خود برسد می تواند هم برای این افراد و هم برای جامعه خطرات بسیاری در پی داشته باشد.

بخش دیگری از مضامینی که در دانشکده اقتصاد تدریس می‌شود، دانش مدیریت است. اهمیت مدیریت به حدی است که در هنگام مواجهه با بحران رهبری، بنیانگذاران واحدهای بازرگانی و صنعتی، با جذب مدیران توانمند، زمینه را برای آغاز دوره تکامل بعدی، یعنی رشد فراهم می‌‌آورند. هنوز مورخین و جامعه‌شناسان، نهادی را نیافته‌اند که بدون داشتن سلسله مراتب اداری پایدار مانده باشد. به علاوه بسیاری از صاحبنظران موفقیت و شکست نهادها را ناشی از تفاوت در نحوه مدیریت آنها می‌دانند. عضو اصلی و حیاتبخش هر سازمان، مدیریت آن است.  دانشمندان مدیریت را مهمترین زمینه فعالیتی انسان می‌دانند و معتقد هستند است که وظیفه اصلی مدیران در همه سطوح و همه نهادهای اجتماعی این است که محیطی را طراحی، ایجاد و نگهداری کنند که اعضاء سازمان بتوانند با فعالیت و همکاری گروهی در آن، به اهداف معین خود دست یابند.

فارغ‌التحصیلان دوره‌ لیسانس رشته‌های  اقتصادی قادر خواهند بود تا با بهره‌گیری معقول از دانش اقتصادی و با شناخت شرایط، محدویت‌ها ‌و مشکلات ساختاری اقتصاد کشور، در یک نگرش سیستماتیک به پدیده‌ها به تجزیه و تحلیل معضلات سیستم‌های بزرگ و پیچیده اقتصادی بپردازند. از طرف دیگر این دوره توانمندی‌های لازم برای انجام تحقیقات و مطالعات راهگشا در راستای حل مسائل اقتصادی کشور در بخش کاری فعالیتگاه‌های  صنعتی و مراکز برنامه‌ریزی را فراهم می‌کند.

موسسه تحصیلات عالی خصوصی تاج با درک اهمیت موضوع اقدام به ایجاد دانشکده اقتصاد نموده است. به باور این موسسه فارغان رشته‌های اقتصادی می‌توانند در موارد زیر موثر واقع شوند و افغانستان را به قلعه‌های پیشرفت و ترقی هدایت کنند:

1-  ­به عنوان مدیر و کارشناس اقتصادی، در طرح و تطبیق پلان‌های  اقتصادی مشارکت نموده و برای حل مشکلات اقتصادی کشور در سطوح مختلف راهکار ارائه نمایند.

2-  به عنوان کارشناس اقتصادی  به پژوهش و تحقیق  پرداخته و بعد از تجزیه و تحلیل مشکلات اقتصادی ضمن ابراز نظر مسلکی؛ نقش مؤثری در تصمیم‌گیری سیاستگذاران خواهند داشت.

3-  مطالعه و بررسی تجارب کشورهای پیشرفته در مسیر توسعه و پیشرفت، بررسی علل عدم پیشرفت کشور‌های در حال توسعه، ارائه راهکارهای مناسب جهت پیشرفت کشورهای در حال توسعه؛ بخصوص ارایه راهکارهای مناسب اقتصادی برای کشور.

4-  با توجه به توسعه روزافزون اینترنت و کمپیوتر و سهم قابل توجه تجارت الکترونیک از تجارت جهانی، اهمیت این رشته بیشتر محسوس شده و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند با استفاده از دانش اقتصادی و  کمپیوتری در این زمینه به فعالیت بپردازند.

مدت تحصیل در دانشکده اقتصاد چهار سال است و سیستم کریدت در این دانشکده تطبیق می‌شود. کریکولم و برنامه‌ها که براساس نیاز بازار کار و دانش به‌روز تهیه شده‌اند، توسط وزارت تحصیلات عالی کشور تائید شده است. استادان دانشکده اقتصاد در رشته‌های خود از دانشگاه‌های معتبر جهانی مدرک ماستری و یا دکترا دارند.

دانشجویان دانشکده اقتصاد موسسه تحصیلات عالی خصوصی تاج، در دو تایم روزانه و شبانه مشغول به تحصیل هستند. تایم روزانه بین ساعت ۸ الی ۱۱ قبل از ظهر و تایم شبانه از ۴ و نیم عصر تا 8 شب برگذار می‌گردد.

تاکنون تعداد 197 تن از فرزندان این سرزمین از این دانشکده فارغ‌التحصیل شده‌اند. براساس اطلاعات دریافتی و روابطی که بعد از فراغت نیز با دانش‌آموختگان وجود دارد، حدود 40 درصد از آنان در مشاغلی که با رشته تحصیلی‌شان مرتبط است مشغول کار هستند.همچنین تعداد 510 دانشجو در این دانشکده مشغول تحصیل هستند که از این تعداد 406 نفر پسر و 104 نفر نیز دختر هستند.

 

خداداد موسوی ریس دانشکده اقتصاد

خداداد موسوی (سید علی موسوی) در سال ۱۳۶۲ در ولسوالی بلخ در خانواده‌ای زراعت پیشه به دنیا آمد. وی یک یا دو سال بیشتر نداشت که به خاطر جنگ‌ های داخلی به همراه خانواده‌اش به ایران مهاجر شد. او در سال ۱۳۶۹ تحصیلات ابتدایی را در شهر کاشان آغاز کرد و تا در سال ۱۳۸۰ از دبیرستان (لیسه) شهید راحمی فارغ شد.

در سال ۱۳۸۳، با برقراری آرامش در کشور، وی به همراه خانواده به میهن بازگشت و در بخش‌های مختلف از جمله کارمند ریاست زراعت، مدیر اداری و مالی شرکت مزارسبز امیری، دبیر بخش اجتماعی روزنامه عصر نو و مدیر بخش ترجمه تلویزیون میترا کار کرد. او همچنین از سال ۱۳۸۷ تاکنون عضو هیئت دبیران خانه داستان بلخ بوده است و برای یک سال سردبیری ماهنامه ادبی «الف تا یا» را برعهده داشت.

خداداد موسوی در سال ۱۳۹۰ رشته اقتصاد را در موسسۀ تحصیلات عالی تاج آغاز کرد و در سال ۱۳۹۳ به عنوان اول نمره از این دانشکده فارغ‌التحصیل شد. پس از فراغت با بورسیه موسسه تحصیلات عالی تاج وارد دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۹۷ ماستری (کارشناسی ارشد) خود را در رشتۀ مدیریت بازرگانی - بازاریابی به دست آورد. در همین سال به عنوان آمر دیپارتمنت اداره و تجارت دانشکده اقتصاد موسسه تحصیلات عالی تاج منصوب شد و در ماه میزان ۱۳۹۷ وظیفه سرپرستی دانشکده اقتصاد را برعهده گرفت.

موسوی در کنار شغل‌های رسمی و تحصیل، از سال ۱۳۸۵ تاکنون به داستان ‌نویسی و ادبیات نیز پرداخته است و نتیجۀ این فعالیت‌ها چاپ ده‌ها داستان، نقد و مقاله است. کتاب وی با عنوان «کابل جای آدم نیست» در سال ۱۳۹۱ به چاپ رسیده است و در چاپ دو کتاب دیگر با عناوین «شبیه گلدان سمیرا» و «رنگ آتش» نیز به عنوان گردآورنده و ویراستار همکاری داشته است. کتاب کابل جای آدم نیست جوایز متعددی را کسب کرده که مهم‌ترین آن جایزه ادبی جلال آل احمد از دست وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی ایران است.

اثرها:

·        کابل جای آدم نیست، مجموعه داستان‌های کوتاه، انتشارات تاک، کابل، ۱۳۹۰

·   شبیه گلدان سمیرا (جمع‌آوری و ویراستاری)، مجموعۀ داستان‌های کوتاه اعضای خانه داستان بلخ، انتشارات بودا، ۱۳۹۱

·        به سوی انتخاب، مستندی در مورد انتخابات افغانستان، ۱۳۸۹

·        فصل کاغذپران، فیلم کوتاه داستانی، ۱۳۹۱

·        حتی برای مورچه‌ها، فیلم کوتاه داستانی، ۱۳۹۳

·        اسماعیل به خانه برنگرد، فیلم کوتاه داستانی، ۱۳۹۴

جوایز:

·        ۱۳۸۷ - داستان آشیانه‌ای برای دو پرنده؛ برنده مقام نخست جشنواره صلح ولایت بلخ

·        ۱۳۸۸ - داستان شب اول قبر؛ برندۀ مقام نخست جشنواره اوسانه سی سانه، خانه داستان بلخ

·   ۱۳۸۸ - داستان رنگ‌های بی‌صدا؛ برندۀ مقام دوم پنجمین جشنواره قند پارسی، خانه ادبیات افغانستان (تهران)

·        ۱۳۹۰ - داستان مادکه لال؛ برندۀ مقام دوم سومین جشنواره اوسانه سی سانه، خانه داستان بلخ

·   ۱۳۹۱ - داستان‌های عروسک پارچه‌ای و قرارگاه؛ برنده مقام نخست ششمین جشنواره قند پارسی، خانه ادبیات افغانستان (تهران)

·        ۱۳۹۲ - داستان زاغ دم سفید؛ برنده مقام نخست جشنواره تسنیم، ویژه ادبیات کودک (تهران)

·   ۱۳۹۵ – کتاب کابل جای آدم نیست: برندۀ مقام نخست مشترک جایزه جلال آل احمد (بخش ویژه افغانستان)، (تهران)